KatarzynaSzymkiewicz

Henrikkrakawe.png

Galeria Henryk w Krakowie
You Want A Piece Of Me?
Katarzyna Szymkiewicz
OPENING:
Sa, 22. Jul 2017 | 19 – 22 pm
wernisaż: 22 lipca 2017 | godz. 19H
kurator: Aleksander Celusta
Exhibition: 23 lipca — 26 sierpnia 2017
Od 23 lipca do 26 sierpnia 2017 roku
Wrzesińska 4/1, 31-031 Krakau
http://www.henrykgallery.com/

 

YouWant .jpg

 

 

I’m Mrs. Extra, Extra, This Just In
(You want a piece of me?)

«You Want A Piece Of Me?» to pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Szymkiewicz, tegorocznej zwyciężczyni 16. Edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Tytuł prezentowanej w Galerii Henryk wystawy to refren kultowej piosenki Britney Spears, traktującej o sytuacji rozchwytywanej medialnie gwiazdy muzyki pop. Przywołany tekst w sposób czytelny, lecz jedynie mimochodem odnosi się do sytuacji młodej artystki po pierwszym znaczącym sukcesie. Tytułowe „pieces” w pierwszej kolejności referują do praktyki artystycznej Katarzyny Szymkiewicz, która o swoich pracach myśli w kategoriach elementów, drobin, cząstek i fragmentów.

Eksperymentom malarsko-przestrzennym Szymkiewicz towarzyszy myśl zakorzeniona w koncepcji formy otwartej. Obiekty malowane na płótnie naciągniętym na tekturę i modelarską piankę, to komponenty o potencjale interakcyjnym. Ze zbudowanych cząstek powstają kompozycje podlegające nieustannym przeobrażeniom. Artystka niczym szalony wynalazca, eksperymentator wiąże ze sobą poszczególne elementy tworząc złożone konstelacje o określonych właściwościach emocjonalnych/energetycznych zanurzonych w kategoriach stylu: formy, kształtu i koloru. Ta wizualna chemia powstaje na styku kilku mediów: rysunku, rzeźby, obiektu, instalacji. Zgodnie z powyższym, wystawa «You Want A Piece Of Me?» Jest próbą zamrożenia twórczego procesu Szymkiewicz. Formy skazane na ewolucję dostaną drugie, a nie rzadko trzecie i czwarte życie.

Realizacje Katarzyny Szymkiewicz nawiązują do nurtu minimalizmu amerykańskiego. Ten z kolei w nawiązaniu do siebie oraz innych estetyk przybiera obecnie postać tzw. zombie abstraction. Hasło to definiuje kontekst miejsca – Stanów Zjednoczonych, ducha epoki – rozwoju technologii, cyfryzacji, nowych form komunikacji czy last but not least – zmian na polu rynku sztuki czy pojawieniu się nowej generacji kolekcjonerów. Paradoksalnie wygrana przez Katarzynę rezydencji w Nowym Yorku jest niczym innym jak spektakularnym spełnieniem tzw. wishful thinking niejednego galerzysty.

https://www.facebook.com/events/775210142650053/?active_tab=discussion

 

 

estherartnewsletter_logo_georgia

EVENT LOG
If you want to announce your event in
EstherArtNewsletter please fill out the form.

unnamed-1

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s